Дехто, аби сподобатися виборцям, перебільшує власні здобутки, а недоліки списує на протидію опонентів. Для влади такими нині є члени ВО «Батьківщина», які, за різними соціологічними дослідженнями, є лідерами виборчих симпатій. Щоб почути їхні аргументи, ми запросили до розмови керівника одного з найпотужніших регіональних осередків цієї політичної сили – голову Львівської обласної організації «Батьківщини» Михайла Цимбалюка (на фото).

– Пане Михайле, на Банковій і Грушевського похвалилися тим, що цього року, як ніколи до того, швидко, ще 7 грудня – а не «під ялинку», було ухвалено Держбюджет. Юлія Тимошенко двічі була главою уряду і знає, як це важливо – вчасно мати державний кошторис. Чому ж фракція екс-прем’єра у парламенті не підтримала бюджет-2018?

– Наша політична сила, хоч і має невелике представництво у Верховній Раді, але реально працює над законами. У «Батьківщини» був альтернативний проект Держбюджету, більш наближений до потреб простої людини. Наприклад, при обговоренні асигнувань освіти ми пропонували достойні зарплати вчителям. Виступали проти того, щоб центральна влада перекладала проблеми профтех­училищ на плечі місцевих органів влади, бо це загрожує знищенням закладів, де здобувають дефіцитні робітничі професії переважно діти з багатодітних сімей. ПТУ є практично у кожному райцентрі, вони мають свої приміщення, землю. У місцевих ділків, які візьмуть ці заклади під свій контроль, завжди буде спокуса заволодіти  добром – приміщення здати в оренду, а потім розбазарити, а землю – продати тим, хто, будуючи житло, віддячує чиновникам «кешем»…

А що наробили з пенсіями! Ніякої соціальної справедливості! Шахтарі кажуть, що їм підвищили пенсію на 2000 грн. Колишні вчителі, медики розповідають, що їхню пенсію підвищили всього на 20 грн. Зустрічаюся з іншими категоріями трудяг, і вони скаржаться: нам не те що не додали, а ще 50 грн. забрали! За бюджетні кошти на всіх державних телеканалах чиновники крутили рекламу про те, яке благо відчують люди із запровадженням пенсійної реформи. А зробили дурість! По суті, бачимо приховане підвищення пенсійного віку. Люди, які сподівалися, що з першого січня отримуватимуть пенсію за віком, тепер на пенсію у 60 років не підуть, бо її прив’язали до страхового стажу. А де ж його взяти, коли офіційної роботи немає? Діти, які вчитимуться у школі 11 років, а потім ще 5 років – в інституті, не раніше 65 років зможуть заробити встановлений страховий стаж. Маємо «дуриловку», вона проглядається у багатьох інших статтях ухваленого Держбюджету.

Влада обманула і селян, зокрема, середній агробізнес. Спочатку заявила, що дасть на підтримку АПК два мільярди гривень, потім – один мільярд. Згодом усі зрозуміли, що ці кошти призначені не для фермерів, а для декількох великих агрофірм, які займаються курятиною і мають тісні зв’язки з Банковою…

Ми вимагали того, що було до 2015 року, – пільгового оподаткування селян. ПДВ фермер тоді не сплачував, але суму цих коштів мав право використати на придбання сільськогосподарської техніки. Зараз пільгове оподаткування забрали, селянин платить нарівні з усіма, коштів на пільгові кредити не закладено…

При обговоренні проекту Держбюджету «Батьківщина» вимагала: вділіть хоча би 5 млрд. грн. на енергозбереження. Дали кілька десятків мільйонів. Енергозаощадження владі чомусь не вигідне. Водночас у Держбюджеті збільшено видатки на Адміністрацію президента. Щороку під час війни ремонтують Маріїнський палац. Щораз збільшують видатки на утримання силового блоку. Бюджетні кошти, виділені на Збройні сили, йдуть не безпосередньо на фронт, а на підприємства, за якими стоять «шишки» у владі. Тому «Батьківщина» за антинародний бюджет не голосувала.

До речі, з розподілу бюджетних коштів видно, як купили (з прицілом на майбутні вибори) мажоритарників. Кошти дали на ті округи, які у парламенті представлені депутатами від «Блоку Петра Порошенка». А чому обділено той же шахтарський Червоноград? Бо там народним депутатом не є представник коаліції? Ми за те, що не треба бюджет ухвалювати «під ялинку». Але його мають формувати чесно, прозоро.

– Ви згадували про селян. Основне їхнє багатство – земля, вони з неї живуть. Щороку постає питання її продажу. Яка ваша позиція у цьому питанні?

– «Батьківщина» виступає за реальний ринок землі сільськогосподарського призначення, а не за її розбазарювання. Вимагала встановити 5-річний мораторій на її продаж. Щоб за цей період Кабінет Міністрів розробив належну законодавчу базу. Зокрема, мало би бути створено державний земельний банк, щоб та чи інша людина, яка не має нащадків чи сил працювати на землі, продала державі свій наділ за справедливою, середньоєвропейською ціною, а не за 700 доларів за гектар, як зараз. Поляки купують землю за ціною від 3 до 5 тисяч євро за гектар, німці – дають 50 тисяч євро за гектар. Створений державою земельний банк передавав би куплену у селян землю в оренду. Першочергове право користуватися цією землею мав би фермер, який живе на цій території (в одні руки можна було б виділяти не більше 300 гектарів угідь). Такий підхід стимулював би створення фермерських господарств. У тій же Польщі їх півтора мільйона! У нас же набереться ледве 38 тисяч.

Якби ми не змусили владу продовжити мораторій на продаж землі, з 1 січня 2018 року її в Україні продавали б за безцінь. Вже зараз де-факто земля належить десятьом, максимум – дванадцятьом українським родинам. Влада каже: давайте, щоб право купувати землю мали лише українці! Але ж ми знаємо, що за ними будуть підставні особи. Міжнародний валютний фонд вимагає відкрити ринок землі. А ми маємо сумний приклад Аргентини, Чилі, де після продажу чужоземним латифундистам родючі землі було знищено.

В Україні має бути повна переробка сільськогосподарської продукції, щоб ми не продавали сировину, напівфабрикати. Коли у 2008 році прем’єр Юлія Тимошенко ввела жорсткі квоти на вивезення насіння соняшнику, в Україні збудували свої олійні заводи. Завдяки цьому займаємо перше місце в Європі за її продажем. Якщо продаватимемо не зерно, а продукти його переробки, це втричі підвищить надходження до бюджету. З’являться нові робочі місця. Селянин матиме свій млин, невеличкий молокозавод, ферму. За такою сучасною аграрною державою – майбутнє України.

– Свого часу ви працювали у силових органах, у виконавчій владі. Як почуваєтеся на суто партійній роботі?

– Добре знаю господарські справи, бо тричі був головою обласних держадміністрацій, глибоко вникав у справи – не соромився вчитися у людей. На Львівщині ми відродили славні традиції «Батьківщини», яка колись була найпотужнішою організацією регіону. Повернули у партію тих, які були розчаровані або несправедливо витіснені, коли по ній, за технологією з Києва, «пройшлися котком». Готуємо наших людей до праці в органах виконавчої влади. До керма мають прийти ті, хто має власну успішну історію. Не тільки відповідну освіту, досвід, а й патріотизм. Не уявляю, як може працювати виконувачем обов’язків міністра охорони здоров’я людина, яка iз сім’єю живе в Америці, лікується там, а приїжджає в Україну і робить експерименти на живих людях.

Кажу однопартійцям: крім випробування опозицією, ви маєте бути готові до випробування владою. А це – ще складніше. Маємо показати громаді свою команду професіоналів ще перед виборами – щоб люди не голосували за кота у мішку. Така команда у львівської «Батьківщини» є. Подивіться на результати виборів до об’єднаних територіальних громад. 29 жовтня майже 29 відсотків виборців в області проголосували за представників нашої політичної сили. Це реальна соціологія, а не та, що замовляє Банкова!

Відчуваємо підтримку представників «Батьківщини» у парламенті. Зокрема, вони допомогли виділити державні кошти на реконструкцію ратуші у Нижанковичах. Потужно працюють і наші місцеві лідери. Зокрема, у Новому Калинові, де об’єднану територіальну громаду очолює Богдан Юзвяк. Об’єднавшись, навколишні села добудовують новий дитсадочок, відремонтували старий, зробили вуличне освітлення. Землі, які раніше здавали в оренду за копійки, віддали ефективнішим орендарям. Відмовилися від практики продажу приміщень, які належать громаді, а ремонтують їх і здають в оренду. Це гроші, які працюватимуть на громаду. У школах І-ІІ ступенів за рахунок вивільнених площ відкривають дитсадочки. При цьому не закрили жодної школи, розв’язують проблеми ФАПів­. Не випадково ті села, які не увійшли в цю ОТГ, просяться до спілки з Новим Калиновом.

– Крім обласної, ви ще очолюєте львівську міську організацію «Батьківщини». Нема достойних вожаків?

– Зараз не маємо своєї фракції у Львівській міській раді – попередня команда «Батьківщини» програла вибори. Обговорили причини, працюємо над їх подоланням. А на перехідний період, коли сформуємо керівництво районних парторганізацій у Львові, я взяв їх під свою опіку. Вирішив змінити підходи у роботі. Раніше керівника районної парторганізації призначали зверху, тоді він формував собі команду. Я запропонував інший шлях, і Юлія Тимошенко його підтримала. Сказав: давайте не будемо нікого нікому нав’язувати – нехай партійці знайдуть поміж собою найдостойніших. Такий підхід зумовив приплив людей у партійні ряди. Через декілька місяців презентуватимемо оновлену команду.

Для вирішення проблем Львова «Батьківщина» залучила експертів з Києва, зокрема міністра ЖКГ в уряді Тимошенко Олексія Кучеренка. Він подивився на наші комунальні справи іншим, професійним поглядом. Відкрив очі на багато що. Наприклад, ми бачимо, як теплокомуненерго хоче підняти ціни на свої послуги, нібито провело громадські слухання. А коли вникли у проблему, виявилося, що на слуханнях були тільки працівники цієї структури…

Ми з’ясували, як дурить людей облгаз, примусово встановлюючи будинкові лічильники. Невідомо хто краде газ, а витрати ділять на всіх, гроші від таких оборудок ідуть олігархам. Ми виграли у цій проблемі п’ять судів, зокрема у Добротворі. Встановили, що голова Кам’янка-Бузької РДА підписав незаконне розпорядження, яким зобов’язав комунальні структури допомагати представникам комерційного облгазу. Це ж корупція!

Активісти «Батьківщини» вивчили проблему прибудинкових територій. Виявляється, львів’яни сплачують за них без укладених угод. Міські чиновники беруть з людей плату за тротуари, за подвір’я, які є власністю міста, а на тих ділянках будують житло.

Міські чиновники часто розповідають про європейський Львів. В якому європейському місті їздять такими загазованими маршрутками з двигунами китайського виробництва, в яких пасажирів набивають як оселедці, в яких на ходу відлітають колеса! А з яким хамством водіїв стикаються наші люди! Чиновники переймаються інтересами перевізників, які щораз підвищують ціну за проїзд. Хочуть закупити ще старі трамваї, які невідомо чи будуть придатними для наших умов. Чому б не випустити на маршрути великомісні, енергоощадні, екологічні автобуси місцевого виробництва, кожен з яких замінює десять «зубил», що спричиняють транспортні корки?

Не витримує критики і система організації транспортного руху у Львові. «Удосконалили» її так, що паралізували центральну частину міста.

– Чи не важко львівській «Батьківщині» конкурувати з іншими політичними силами?

– Я у політиці недавно, але у політичному житті – давно. Коли керував правоохоронними органами, бачив багато цих процесів зсередини. Бачив потужні партії і проекти-одноденки, створені під вибори, під того чи іншого керівника країни – всякі «ЗаЄду», «Нашу Україну» і т.д. І бачив партії, які мають довгі традиції, широку структуру, – такі, як «Батьківщина». Деякі успішні, на перший погляд, проекти завершилися одними виборами і «здулися». А «Батьківщина» завжди користувалася довірою.

Мій стиль роботи – діалог, пошук того, що всіх об’єднує. Терплю, поки хтось не переступає межу. Захищаємо свої ідеї, своїх партійців – у разі, якщо їх пресують. Свою місію вбачаю у тому, щоб політики переймалися турботами громадян, щоб наша політика мала європейські обриси. До цього часу мене майже на всі посади призначали. Нинішня посада – чи не найвідповідальніша, бо мене обрали, виявили довір’я так багато людей. Тож намагаюся працювати для них кожний день – як останній…

Джерело: Високий замок online — http://wz.lviv.ua/ukraine/212308-mykhailo-tsymbalyuk-deiaki-uspishni-partproekty-zdulysia-a-batkivshchyna-zavzhdy-korystuvalasia-doviroiu