…«Я, часом, тікав зі школи, бо п’ять днів ходили до школи, а тут у суботу всі вільні, а ми мусим йти… Ну, і ми ходили. Слухали курс стародавньої української історії. Такий нудний. Вже не міг слухати, про тих козацьких героїв. Кидав камінчик своєму другові, який сидів за сусідньою партою, і влучив випадково професору в лоба. Він мені сказав, що саме через таких як я, ми маємо таку історію, та не маємо держави. Я тепер так пояснюю собі, чому я взявся за це все, почав займатись історією», – розповідав, усміхаючись, Орест Субтельний – легенда української історії, автор наукового бестселеру «Історія України» і просто щирий та надійний друг, знайомству з яким я завдячую Tania Mychajlyshyn-D’Avignon.

Сьогодні, 7 травня, йому виповнилося б 78 років…

Орест Мирославович розумів, що в дослідженні української історії через тотальну радянізацію потрібен новий підхід, методологія та прорив, інакше все зайде в глухий кут, буде втрачена перспектива на подальшу наукову кар’єру і вічне безслав’я.

Усе життя Орест Субтельний ідентифікував себе як українець, а тому робив усе для того, аби в українців було світле майбутнє.

Дякую Оресту Мирославовичу, який зумів здійснити «злам парадигми», через яку в той час сприймалась історія українського народу. Тоді не могло йти мови про українську націю, яка ще навіть не мала своєї держави.

А Оресту Субтельному це вдалося, тим більше, що практично все, що він стверджував – в майбутньому підтверджувалося, бо історія має властивість повторюватися – кому як не нам, українцям, це знати…

Вічна пам’ять!