Цього тижня у більшості європейських вищих навчальних закладах розпочинається новий навчальний рік, але окремі місця за партами так і залишаються порожніми – саме ті місця, які передбачені для українських студентів-чоловіків. Як довго вони будуть не зайняті наразі питання складне і політичної волі його вирішення, на жаль, немає…

Так, в Україні під час повномасштабної війни обмежили виїзд за кордон для студентів іноземних закладів вищої освіти, зокрема, через численні підробки документів.  Обмеження почало діяти з 14 вересня цього року. Таке рішення надійшло до Державної прикордонної служби України і зрушень наразі немає.

У Держприкордонслужбі кажуть, що нібито підробок документів серед студентів було виявлено сотні, але за фактом ми не бачимо жодного відкритого кримінального провадження. І тим більше, наші прикордонники все ж таки можуть відрізнити підробку від непідробки у документах, тому в чому ж проблема і чому студенти-чоловіки не можуть виїхати на навчання закордон. Ба більше, прикордонники  також фіксують чимало порушень у підробці документів щодо багатодітності чоловіків, інвалідності або ж пенсійні посвідченні і щодо цих категорій громадян обмеження не застосовують.

Варто зазначити, що Європейська студентська спілка спільно з Українською асоціацією студентів вже висловлюють занепокоєння ситуацією, з якою студенти стикаються на українському кордоні протягом минулих кількох тижнів.

Так, сотні (навіть не тисячі, тому про масштабність порушень говорити тут недоречно)студентів-чоловіків, які намагалися перетнути український кордон протягом минулих тижнів, щоб розпочати або продовжити навчання у вищих навчальних закладах за кордоном, зіштовхнулись з перешкодами. До цього часу студенти, аспіранти та докторанти, які навчаються за денною формою навчання, мали змогу виїхати з країни для продовження навчання згідно з українським законодавством.

Водночас сотні повідомлень, які надсилають студенти, свідчать про те, що протягом минулих тижнів тисячі осіб були позбавлені свого права на освіту через бюрократичну невизначеність щодо необхідних документів, а також через нечіткі інструкції щодо того, як прикордонні органи мають належно оформлювати студентів, щоб гарантувати повне дотримання правових положень.

Головне, що закидають як обвинувачення проти виїзду студентів – це нібито «масова підробка документів».

Батьки студентів, з якими я спілкувався впродовж останніх тижнів, наголошують, що більшість тих, хто виїхав, скориставшись можливістю, мав не підроблені, а справжні документи, отримані шляхом реального процесу поступлення.

Без сумніву, що гарантовано проконтролювати «справжність намірів» студента ніхто буде не в силі. Зрештою зараз важливо наполягати на прийнятті простого алгоритму. Мінімум, що можливо – це реально встановити норму повернення в країну тих, хто виїхав як студент – з підтвердженням навчання: чинний студентський квиток або диплом про завершення навчання. А максимум просте рішення – включити до процесу консульські установи відповідних країн. Для перетину кордону буде достатньо:

дозволу з воєнкомату (що студент не підлягає мобілізації);

заповненої аплікаційної форми на сайті консульства країни, в якій навчатиметься студент (вироблятиметься за день, оскільки дані доступні прикордонникам),

Згідно такого порядку консульство знатиме, що прибуде студент. По його прибутті він має повністю оформитись в навчальному закладі та прибути до цієї установи і надати підтвердження. Все просто, але в країні наразі немає політичної волі щодо вирішення цього питання.

Так, більшість студентів, які вступили цього року до закордонних вишів, спочатку планували повернутися і працювати потім в Україні та на її благо. На жаль, планували до того, як зіткнулися зі приниженням на кордоні та з позицією держави, якій, виявляється, не потрібна їхня якісна освіта. Наразі студентів ставлять в один ряд із шахраями –  і це при тому, що молоді люди, які отримують свою першу вищу освіту, за нашими законами і так мають право на відстрочку від призову і не цікавлять військове відомство як мобілізаційний резерв.

Окрім того, низка країн та університетів відкрила свої двері для українських студентів безкоштовно або зі значними знижками на навчання, виділили стипендії та гранти для студентів з України.

На ці місця був серйозний конкурс і, надавши їх українцям,  забрали в інших, зокрема росіян та білорусів. Це було усвідомлене політичне рішення вищих навчальних закладів та дружніх Україні урядів. Але наразі ці місця порожні і чи на довго на них буде резерв – питання актуальне, яке вирішувати навіть не хочуть в Кабміні, мовляв кажуть – беріть академічні відпустки. Зрештою це не вирішення проблеми, а лише її заговорення…

Цензорнет