Аграрний комітет парламенту як правило завжди працює синхронно при прийнятті важливих для галузі рішень. Це дозволяє проводити через Раду часто непрості питання. Втім, це не означає, що «інакомислія» немає серед аграрних депутатів. Власним прикладом часто це доводить народний депутат від «Батьківщини» Вадим Івченко.

Як депутати «провалили» додаткових 5 млрд грн для АПК? І який ефект для галузі насправді від прийнятих наприкінці минулого року законодавчих ініціатив? Детальніше про це та інше читайте у ексклюзивному інтерв’ю AgroPolit.com.

 

AgroPolit.com: Яке питання буде основним для аграрної політики 2017 року?

Вадим Івченко: Спочатку трохи про підсумки. Перше – більшість прийнятих минулого року законопроектів (окрім дерегуляції та антирейдерського) нічого значного для галузі не дали. Друге – ми так і не отримали повної фінансової розбивки за групами товаровиробників, які отримували раніше компенсацію ПДВ на свої спеціальні рахунки, з відповідними сумами за 2016 рік. Хоча з таким проханням я особисто звертався до міністра фінансів Олександра Данилюка. Ми знаємо, що в 2016 році загалом АПК отримало 25,7 млрд грн на ці цілі, а дотації на 2017 рік передбачені у сумі 5,5 млрд грн. Мінфін запевняє, що цих грошей вистачить усім тим, хто потребує держпідтримки. Чи так це? Побачимо, коли проаналізуємо ці дані від Мінфіну. Він пообіцяв їх надати.

AgroPolit.com: Говорячи про справедливу підтримку АПК, не забувайте про те, що рослинники фактично отримали той же спецрежим у вигляді повернення експортного ПДВ, а фермери – свою частку від цього у закупівельній ціні (за оцінками експертів, +15% до неї). Тому ця сума «природно» менша.

Вадим Івченко: Компенсацію отримали ті зерновики, які працюють на зовнішній ринок. Вони від скасування ПДВ мало що втратили. Таких у нас близько 80% (за оборотом). Але є ще 20% – це 86% усіх фермерів, які за готівку здають свій урожай оцим 80% експортерам. Ви бачили, яка сьогодні ціна на кукурудзу? Знизилася на 300 грн на 1 тонні. Наразі ніхто з виробників не може здавати її, бо 1 тонна коштує менше 4 тис. грн. А можливості зберегти та акумулювати її у більшості фермерів немає.

AgroPolit.com: І все ж, рослинники отримали 20% у вигляді експортного ПДВ. Тому доцільніше казати про тваринництво.

Вадим Івченко: Але, наприклад, виробники жита – не отримали такої підтримки. І якщо будуть його вирощувати, то матимуть значно нижчу рентабельність, аніж якщо вирощувати кукурудзу. Потрібно було і для них щось передбачити, оскільки товар піде на внутрішній ринок, а потім на переробку.

Питання пільг – дискусійне…

AgroPolit.com: Могли б, але в умовах дефіцитного бюджету треба думати, що цю підтримку мають отримати ті, хто її реально потребує…

Вадим Івченко: Питання пільг – дискусійне. От візьміть індустріальні парки. Їх зробили? Зробили. Вони не платять податок на прибуток, ПДВ у них зменшене. А в ці парки потрапили деякі сільськогосподарські виробники – виробники яйця, цукрового буряку. Чому вони сьогодні мають пільги, а інші – ні? Я не кажу зараз про рослинну чи олійну групу. Хочете грати чесно? Покажіть ринку, скільки було на рахунках виробників коштів від спецрежиму ПДВ. Можливо, стільки, як каже Мінфін, а можливо – і в рази більше. Тоді буде чітке розуміння ситуації з доцільністю прямої підтримки на 2017 рік. Без цього казати справедливо видали чи ні – важко. Я пам’ятаю, коли прем’єр із трибуни Ради сказав про додаткові 5 млрд грн для АПК…