Однією із найбільших проблем з питань трудових відносин є неформальна зайнятість. За даними Державної служби статистики у січні-червні 2020 року неформально було зайнято 3 мільйони 291 тисяч громадян України або 7,9% від наявного населення в Україні.

Такі громадяни не мають права одержувати відповідну соціальну допомогу по лікарняних, одержувати відповідні соціальні виплати при одержанні трав на виробництві. І найголовніше таким громадянам весь період неформальної зайнятості не враховується у трудовий стаж для нарахування пенсій. Багато з них не мають і не будуть мати мінімального стажу для призначення пенсій за чинною нормою для чоловіків 35 років та для жінок 30 років.

Необхідно також зазначити, що виплата заробітної плати в конвертах при неформальній зайнятості призводить до недоотримання бюджетами податку на доходи фізичних осіб і військового збору та фондами соціального страхування єдиного соціального внеску.

Так, якщо у 2020 році без оформлення працюють 3 млн. 291,6 тис. громадян України, то за прогнозними розрахунками буде недоодержано  державним та місцевими бюджетами податку доходи фізичних осіб та військового збору 38,5 млрд. грн. (5000 грн. у місяць *3291,6*12*19,5%); а фондами соціального страхування єдиного соціального внеску – 43,4 млрд. грн. (5000 грн. у місяць *3291,6*12*22%).

Для вирішення цієї проблеми необхідно Комітету соціальної політики та захисту прав ветеранів звернути особливо увагу для легалізації неформальної зайнятості та передбачити щоквартальне заслуховування Кабінету Міністрів України щодо забезпечення відповідного контролю у цій сфері та про вжиті заходи що легалізації неформальної зайнятості.