«Дія» не подіяла в реєстрації вимушених переселенців на допомогу від держави. Через збій у системі «Дія» частина українських переселенців не отримала грошову допомогу. Заявки, які вони подали в цьому додатку, не опрацювали, а відтак таким громадянам потрібно знову, уже особисто, звернутися до структурного підрозділу з питань соцзахисту населення.

У Міністерстві соціальної політики зазначили, що систему для отримання виплат через «Дію» впровадили без тривалого тестування, а тому в ній виникли збої. Без сумніву, що розробка й тестування програмного забезпечення потребує певного часу. Раніше перед тим, як впроваджувався певний функціонал у додатку, на це відводилося місяці, якщо не до пів року.

Зараз же в міністерстві поспішили й цю систему запустили без належного тестування на початку квітня. У результаті декілька десятків тисяч звернень не надійшло до кінцевої точки прийняття рішення. В умовах воєнного стану кожному українцю, який виїхав із районів активних бойових дій, запроваджена виплата щомісяця по 2 тис. грн. Також батькам виплачуватимуть по 3 тис. грн за кожну дитину, яка через війну вимушено переїхала в інших регіон. По 3 тис. грн на місяць виплачуватимуть і людям з інвалідністю.

Наразі в загальній системі «Дія» й через структури соцзахисту в Україні подано понад 2 млн заявок на отримання допомоги від держави. Варто наголосити, що проблеми з опрацюваннями заявок виникли й через застаріле обладнання в районах, хакерські атаки та постійні перебої з електропостачанням у місцях, де зберігаються сервери.

Без сумніву, що система «Дія» – найкращий взірець електронного документозберігання в усьому світі. Проте в цьому конкретному випадку з реєстрацією вимушених переселенців на допомогу занадто поспішили, адже від цього залежать долі й фінансове забезпечення десятків тисяч людей, для яких 2–3 тис. грн. – великі й такі необхідні кошти. Тим більше якщо порівняти ці суми із квітнем і вереснем цього року – це різна купівельна спроможність через інфляційні процеси та ріст курсу долара до гривні. Хто ж понесе відповідальність за це зволікання в часі у виплаті допомоги?

Тому напередодні скерував депутатське звернення до прем’єр-міністра України з вимогою роз’яснити скільки грошей витрачено на програмне забезпечення системи «Дія» для опрацювання заявок від переселенців; хто був замовником цього програмного забезпечення і хто був його виконавцем; скільки було зареєстровано заявок від внутрішньо переміщених осіб на отримання допомоги до того часу, як база даних зникла.

Питання досить актуальні й турбують громадськість, оскільки українців потрохи готують до того, щоб наступні вибори чи то президента, чи народних депутатів проводити саме через додаток «Дія», а тому подібних помилок чи недопрацювань не повинно бути.

Гордон